CPE 4G: de tre typerna och deras funktioner år 2026
Innehållsförteckning
Letar du efter en CPE 4G LTE Men känner ni er vilsna bland alla tekniska beteckningar? Cat 4, Cat 6, MIMO 2×2 eller 4×4, interna eller externa antenner, inomhus eller utomhus (IP65): varje modell är avsedd för ett specifikt användningsområde, och att välja i blindo leder till nedslående prestanda.
Denna guide presenterar tre stora familjer 4G-CPE-enheter från V-SOL/ELFCAM-ekosystemet: Cat 4 för grundläggande användning, Cat 6 för modernt distansarbete och utomhus-CPE för områden med svag täckning. För varje kategori presenteras tekniska specifikationer, konkreta användningsfall och rekommendationer om kompletterande utrustning för en modern WiFi 6-installation.
Påminnelse: Vad är en 4G-CPE?
Ett CPE 4G är en terminal som:
- Tar emot 4G LTE-signaler från operatörens basstation via ett SIM-kort
- Omvandlar dessa signaler till Wi-Fi och Ethernet
- Delar ut anslutningen till flera enheter (datorer, TV-apparater, smartphones)
- Kan integreras med VPN, brandvägg och VoIP beroende på modell
Det är den perfekta lösningen för områden utan fiber eller ordentligt ADSL, eller som reserv för en befintlig fast anslutning. För en fullständig översikt, se vår CPE 4G LTE-guide.
CPE 4G LTE Cat 4: instegsmodellen
Historisk kategori, maxflöde 150 Mbps nedladdning / 50 Mbps uppladdning. Tre typmodeller:
XNC1841 — Inomhusstandard
- 1 WAN/LAN-port + 1 LAN-port + 1 ingångsport
- SIM-kortplats
- Interna antenner 2×2 MIMO
- WiFi 802.11 b/g/n (endast WiFi 4 på 2,4 GHz)
- Internetanslutning via LTE FDD / LTE TDD / WCDMA
- Upp till 150 Mbps
Användningsområde: vanlig familj, fritidshus, kontor för 2–5 personer. HD-streaming, videokonferenser, enklare onlinespel.
XRC5241 — Flera enheter med säkerhetskopiering
- Antenner 2×2 externa för bättre mottagning
- 4G-säkerhetskopiering : automatisk omkoppling om huvud-WAN-anslutningen bryts
- Överföringshastighet: 50 Mbps uppladdning / 300 Mbps nedladdning
- 32 enheter maxantal samtidiga
- VPN (PPTP, L2TP, IPSec)
- Inbyggd brandvägg
- Lokal och fjärrhantering
Användningsområden: smarta hem, varuautomater, bankkontor, butikskedjor. Kräver hög tillförlitlighet.
XRC5242 — Externa Wi-Fi-antenner
- 2 antenner Externa WiFi-enheter + 2 externa LTE-antenner (4 totalt)
- Avancerat WiFi-chipset med OFDM för stabilitet vid flera klienter
- 4G-/RJ45-WAN-reserv (övergår till befintlig PON/DSL/CPE)
- Perfekt för videokonferenser och företagspresentationer
CPE 4G LTE Cat 6: en kompromiss
Kategori Cat 6 år 2026: maximal överföringshastighet 300 Mbps nedladdning / 50 Mbps uppladdning tack vare Carrier Aggregation (2 kanaler). Flaggskeppsmodeller:
XKC7241 — Avancerad med röstfunktion
- Interna antenner 4×4 LTE MIMO + 2×2 WiFi MIMO
- Röstport för VoLTE eller VoIP
- USIM + standard-SIM-kortplats 3FF
- Auto-MDI/MDIX på LAN-porten
XNC1842 — WiFi 5 med dubbla frekvensband
- 1 WAN/LAN-port + 3 LAN-portar
- 1 mikro-USB-port
- Antenner 4×2 MIMO
- WiFi 5, dubbelband (2,4 + 5 GHz) med 300 Mbps
Användningsområden för Cat 6: distansarbete, 4K-streaming, uppkopplad familj, kontor med 5–15 personer. Bästa valet vad gäller pris och kvalitet år 2026.
CPE 4G för utomhusbruk: för krävande miljöer
När 4G-signalen är svag inomhus kan en utomhus-CPE med högpresterande antenner placerade utomhus (på taket, på fasaden) göra hela skillnaden. Typisk modell XKC7243 :
- 1 RJ45-port Gigabit PoE
- 1 SIM-kortplats
- Skyddsklass IP65/IP67
- Inbyggda riktantennar med hög förstärkning
- Strömförsörjning via Ethernet-kabel inifrån (PoE)
- En enda Ethernet-kabel = data + strömförsörjning
Typisk installation: CPE monterad på ytterväggen eller en stolpe riktad mot basstationen, Cat 6-kabel som dras genom väggen till en PoE-switch inuti, och sedan vidare till WiFi 6 Mesh-router. Typiska hastigheter: +50 till +100 % jämfört med CPE inomhus i områden med svagt täckning.
Jämförelse mellan de tre kategorierna
| Kriterium | Kategori 4 inomhus | Cat 6 inomhus | Utomhus |
|---|---|---|---|
| Maximal nedladdningshastighet | 150 Mbps | 300 Mbps | 300–600 Mbps |
| MIMO | 2×2 | 4×4 | Riktad högförstärkare |
| Inbyggt WiFi | WiFi 4 2,4 GHz | WiFi 5, dubbelband | Ibland inbyggt WiFi 5 |
| Tätning | Nej | Nej | IP65/IP67 |
| Mat | 220 V-nätet | 220 V-nätet | PoE-Ethernet |
| Svag signal | Begränsad | Medium | Utmärkt |
| Installation | 5 min | 5 min | 30–60 min (borrning i vägg) |
| Uppskattat pris | 100-180 € | 200-350 € | 300-600 € |
För en familj i ett område med bra 4G-täckning är Cat 6 det bästa valet. I områden med svag täckning förändrar en utomhus-CPE upplevelsen radikalt.
Hur ska man välja?
Fall 1: fritidshus i ett område med tillfredsställande 4G-täckning
CPE Cat 6 inomhus typ XNC1842 + WiFi 6 Mesh-router AX3000 som en brygga för modernt WiFi. Total kostnad 400–550 €.
Fall 2: landsbygd med svag 4G-signal
CPE utomhus modell XKC7243 monterad på yttervägg med riktad antenn + PoE-switch interiör + WiFi 6-router eller HGU. Total kostnad 500–800 €. Hastigheten är 2–4 gånger bättre än hos en CPE för inomhusbruk.
Fall 3: återförsäljare, agentur, IoT pro
CPE kategori 4 med VPN och brandvägg (XRC5241). 4G-reservlösning för ett befintligt kabelanslutet nätverk. Fiberkonverterare Huvudanslutning + 4G-reserv-CPE. Kostnad: 200–400 € för CPE + VPN-licens.
Fall 4: distansarbete + den moderna familjen
CPE Cat 6 med WiFi 5 dual-band (XNC1842) eller CPE Cat 12+ från konkurrerande märken (Huawei, Zyxel). Extern antenn som tillval vid svag signal. Tillägg AP WiFi 6 för utomhusbruk, IP67 för trädgården.
Elfcam-tillbehör för WiFi 6
- WiFi 6 Mesh-router AX3000 — bridge bakom CPE för modern WiFi
- WiFi 6 AX3000-repeater — utökar täckningen
- AP WiFi 6 för utomhusbruk, IP67 — trädgårdsöverdrag, uthus
- Gigabit PoE-switchar — försörjer utomhus-CPE och kameror
- Ethernet-kablar av kategori 6/7/8 — högpresterande sammankoppling
Vanliga frågor — CPE 4G och modeller
1Kategori 4 eller kategori 6: vilken konkret skillnad finns det?
- Kategori 4: 20–80 Mbps effektiv hastighet
- Cat 6: 40–180 Mbps i praktiken
2Inre eller yttre antenner?
- Praktikanter : mer diskret, räcker i inomhusmiljö
- Externa 5–8 dBi : +30–80 % ökning i områden med svag signal
- Extern riktantenn 12–20 dBi : +100–300 % i områden med mycket svag signal, men kräver noggrann installation utomhus
3Kan jag använda en kinesisk 4G-CPE i Frankrike?
- B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz) brukar fungera
- B20 (800 MHz) kritik mot den franska landsbygden — något som inte alltid accepteras i asiatiska sammanhang
- B28 (700 MHz) används allt oftare — kontrollera
4Hur installerar man en CPE utomhus?
- Ta reda på i vilken riktning reläantennen är vänd (appen OpenSignal, Arceps webbplats)
- Fäst CPE:n på en yttervägg eller stolpe och rikta den mot reläet
- Sätt in SIM-kortet i CPE:n
- Borra en vattentät kabelgenomföring för Cat 6-Ethernet-kabel inåt
- Anslut till en PoE-switch interiör
- Lägg till en WiFi 6 Mesh-router på baksidan för WiFi-anslutning
5CPE 4G med inbyggt VPN – är det verkligen användbart?
- Distansarbete med tillgång till företagets resurser
- Agentur eller återförsäljare som behöver en säker förbindelse till huvudkontoret
- Skydd mot spioneri i offentliga nätverk
- Geografisk avblockering av tjänster (ansvarsfull användning)
6CPE 4G eller HGU med fiber?
- Kvalificerad fiber : ta HGU-fiber. 10–100 gånger högre hastighet, lägre latens, ingen fair use
- Ingen fiber : CPE 4G Cat 6+ eller CPE 5G beroende på tillgänglighet och budget
7VoLTE-samtal via CPE – hur fungerar det?
8Leverans av Elfcam för 4G-CPE och tillbehör?
Sammanfattning
De CPE 4G finns i tre huvudgrupper:
- Kategori 4 inomhus : instegsmodell 150 Mbps, standardserie och IoT
- Cat 6 inomhus : 300 Mbps, distansarbete och den moderna familjen
- Utomhus IP65/IP67 PoE : områden med dålig täckning, maximal hastighet
För att få ut mesta möjliga av din 4G-CPE bör du komplettera den med en WiFi 6 Mesh-router AX3000 i bridge, ett Utomhus-AP, IP67 för trädgårdsöverdrag, samt Cat 6-Ethernetkablar av hög kvalitet. Denna kombination av Elfcam och tillverkarens CPE ger en nätverksupplevelse som kan jämföras med en fiberanslutning i instegsklassen över hela Frankrike.






















